• Propozycje urzędu
  • Informacje ogólne

Aktywnie i zdrowo aktywizuj się zawodowo!

(2017-06-07)
 

 

Aktywnie i zdrowo aktywizuj się zawodowo!

Codzienne, rutynowe zajęcia czasami nas przytłaczają i zniechęcają do podjęcia kolejnych wyzwań, ponieważ uważamy, że nie mamy już na nic więcej czasu. Często też boimy się podjąć nowych obowiązków bo nasze przyzwyczajenie do stałego harmonogramu dnia staje się silniejsze od nas.

Ale czasami warto iść w NOWYM KIERUNKU…

Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej od lutego br. realizuje program specjalny  pn.: „W nowym kierunku- aktywizacja osób bezrobotnych z ustalonym III profilem pomocy”.

W ramach ww. projektu rudzki urząd pracy podjął się wyzwania: promocji aktywnego i zdrowego stylu życia wśród bezrobotnych kobiet.

Postawiliśmy na aktywność w wielu wymiarach: począwszy od wyjścia z domu i zrobienia czegoś innego niż zwykle, poprzez zdobywanie doświadczenia zawodowego, a skończywszy na życiowej zmianie. Uczestniczki projektu wzięły udział w szkoleniu „Szukam pracy- szkolenie z zakresu umiejętności aktywnego poszukiwania pracy”, które realizowano codziennie, w okresie 13-31.03.2017, w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej. Cykl spotkań uruchomił w uczestniczkach nowe pokłady energii, przyczyniając się do rozwinięcia w nich umiejętności poruszania się po rynku pracy.

Oprócz standardowych działań w postaci poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy dostosowanych do indywidualnych potrzeb i kompetencji, na uczestniczki projektu oczekiwała niespodzianka.

W ramach specyficznych elementów wspierających zatrudnienie zachęcono Panie do aktywności fizycznej, zapraszając je w dniu 21.04.2017 do Studia Energia Klubu Fitness, gdzie zorganizowano spotkanie na temat zdrowego i aktywnego stylu życia, które oparto na podstawie zdiagnozowanych potrzeb.

Spotkanie składało się z trzech części:

- wykładu dotyczącego zdrowego stylu życia, poświęconego również aspektom zdrowego gotowania,

- indywidualnych konsultacji z dietetykiem, umożliwiających analizę swoich żywieniowych przyzwyczajeń i poznanie ich wpływu na zdrowie i figurę,

- zajęć relaksacyjnych, wspomagających proces radzenia sobie ze stresem i napięciem związanym  z nowymi sytuacjami, w tym z podjęciem pracy.

 

Z ekspertem: Panią Katarzyną Niemiec- Właścicielką Studio Energia Klub Fitness, przeanalizowano zagadnienie: Zdrowy i aktywny styl życia- co to oznacza? Poniżej wskazówki.

Katarzyna Niemiec: „Zdrowo jeść -  znaczy, że staram się pilnować swoich posiłków, ani się nie głodzę, ani nie przejadam. Wiem, co kupuję w sklepie, kiedy np. pieczywo jest ciemne bo pełnoziarniste, a nie. barwione karmelem, aby wyglądało na ciemne. Staram się jeść żywność nieprzetworzoną w produkcji, która charakteryzuje się m.in. długim terminem ważności. Mój talerz to zawsze kompozycja warzyw, węglowodanów (kasze, ryże, pełnoziarniste makarony) oraz białka (np. mięso).

Aktywność fizyczna to mój drugi filar w walce o zdrowie i eliminację stresu. Tę aktywność najlepiej zaplanować regularnie, np. 2 x w tygodniu. Może to być zarówno forma dynamicznego spaceru, jazda na rowerze, czy coraz popularniejszy udział w zajęciach basenowych lub klubów fitness. Tu wiek nie gra roli, bo nawet aktywność w późniejszym wieku jest z korzyścią dla organizmu.

Ruch wyzwala w nas hormony szczęścia – endorfiny, które są odpowiedzialne za poprawę naszego samopoczucia. Kontakt w grupie pozwala na nawiązanie nowych znajomości i wymianę naszych opinii, odnalezienie wsparcia.

Ważna w tym wszystkim jest umiejętność planowania swojego własnego czasu, wciąganie naszych najbliższych w obowiązki domowe i kreatywne myślenie w rozwiązywaniu różnych zadań dnia codziennego. Korzystajmy także z nowinek technicznych, bo np. nie każdą sprawę musimy załatwić udając się osobiście na miejsce. Jest Internet, telefon, mail.

Starajmy się żyć zatem nie tylko zdrowo i aktywnie, ale też zaradnie!”

Umiejętności i wskazówki dotyczące aktywnego i zdrowego życia będą mogły być wykorzystane przez uczestniczki projektu już w kolejnym etapie realizacji projektu, bowiem znaleźliśmy sposób,  w jaki mogą podwyższyć kompetencje społeczne i zdobyć doświadczenie zawodowe. 

Już w maju uczestniczki projektu rozpoczęły udział w stażach!

Realizacja programu specjalnego stworzyła 10 bezrobotnym kobietom szansę, aby poszły

w NOWYM KIERUNKU- aktywie i zdrowo, aktywizując się zawodowo!

Drukuj Zapisz jako pdf Odwiedziny: 426322

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl